Kamere za video nadzor
Tražite odgovarajuće kamere za video nadzor? Čestitamo, na pravom ste mestu. U nastavku objašnjavamo koje vrste video nadzor kamera postoje, tehnologije po kojima se razlikuju, ali i na šta posebno da obratite pažnju prilikom kupovine kamera za video nadzor.
Eksperti iz domena kamera za video nadzor industrije pripremili su ovu jedinstvenu bazu znanja za sve postojeće i potencijalne kupce, kako bi otklonili sve nejasnoće kada su kamere i njihove nadzorne funkcionalnosti u pitanju.
Nakon čitanja ovog teksta bićete u prilici da bez ičije pomoći utvrdite šta vam je kod nadzornih kamera neophodno, a šta suvišno, sve u skladu sa vašim specifičnim video nadzor potrebama. Dodatno, bićete u prilici da odaberete kamere za video nadzor sa adekvatnim setom funkcionalnosti, čime ćete ostvariti značajnu uštedu kupujući samo sigurnosne kamere i nadzornu opremu koja vam je potrebna i koja je u skladu sa vašim potrebama i budžetom.
Kako funkcionišu kamere za video nadzor i koja im je namena
Da počnemo od početka.Kamere za video nadzor kreiraju video zapis uz pomoć CMOS ili CCD senzora slike koji potom obično u korelaciji sa video nadzor snimačem isporučuje korisnicima live video strim u opciji uživo pregleda, kao i snimke u opciji pregleda video nadzor arhive. Rezolucija koju nadzorne kamere isporučuju u direktnoj je sprezi sa kvalitetom slike koji ćete dobiti kao krajnji rezultat, dok broj slika u sekundi (FPS – frames per second) koji sigurnosna kamera može da isporuči, definiše da li ćete prilikom pregleda video arhive imati efekat „seckanja“ na snimku, ili će se svi snimljeni pokreti u sceni prikazivati bez seckanja, odnosno kontinuelno i bez prekida, u tzv. real-time režimu rada.Nadzorne kamere standardno poseduju mogućnost isporučivanja video nadzor snimaka u 25/30 FPS (slika u sekundi), dok za forenzičke pretrage u video nadzor instalacijama koje to iziskuju kamere mogu isporučivati i 50/60 pa i 100/120 slika u sekundi i to pri 2 megapiksel Full HD rezoluciji. Kada pričamo o broju slika u sekundi (FPS) koji kamere za video nadzor isporučuju, veoma je bitno spomenuti da se efekat kontinuelnog snimka koji je identičan real-time pokretima bez seckanja ostvaruje već sa sigurnosnim kamerama koje su u mogućnosti da isporuče 12 slika u sekundi.
Profesionalni savet: Sve kamere za video nadzor koje isporučuju 25/30 slika u sekundi odgovarajuće su za veliku većinu nadzornih potreba, poput nadzora poslovnih, stambenih i vikend objekata. Ako imate potrebe za forenzičkom pretragom kao što je to slučaj sa nadzorom banaka, aerodroma, industrijskih objekata kritične infrastrukture, graničnih prelaza, auto-puteva…
U ovim slučajevima vredi porazmisliti o nabavci nadzornih kamera koje su u mogućnosti da isporuče 50/60 ili 100/120 slika u sekundi. Za veliku većinu ostalih korisnika, kamere za video nadzor koje isporučuju 25/30 slika u sekundi predstavljaju izbor sa kojim sigurno neće pogrešiti.
Što se tiče rezolucije koje kamere za nadzor isporučuju, ona se kreće u rasponu od 1 do 40 megapiksela. Segmentirano po tržištima koja koriste video nadzor u svrhu zaštite svoje imovine i sredstava za rad, kamere video nadzor do 4MP rezolucije najčešće se koriste za nadzor privatne svojine. Kamere za video nadzor do 8MP rezolucije najupotrebljivije su za mala i srednja preduzeća, dok se kamere video nadzor iznad 8MP rezolucije uglavnom koriste za nadzor većih površina poput gradova, saobraćajnica, nadzor graničnih prelaza,.. kao i za zaštitu objekata kritične infrastrukture.
Kakve sve kamere za video nadzor postoje?
Prilikom izbora najbolje kamere za video nadzor, veoma je korisno imati u vidu kakve sve kamere za video nadzor postoje. Sigurnosne kamere kao takve se mogu klasifikovati po obliku, materijalu, po rezoluciji koju su u stanju da isporuče, zatim po nameni, po stepenu zaštite kućišta kamere, kao i po funkcionalnostima koje video kamere za nadzor podržavaju.Međutim, koliko god su različite kamere za video nadzor po pitanju oblika, materijala, rezolucije, namene, funkcija,… jedna stvar im je zajednička – namenjene su snimanju i arhivi video nadzor materijala, a za ispravno funkcionisanje potrebno im je ili strujno ili PoE – power over ethernet (napajanje putem računarkse mreže), kao i kabl za prenos video signala i metadata podataka. Zato, veoma je bitno ne žuriti u odabiru kamera za video nadzor, već je uvek korisnije informisati se prvo o mogućnostima i ograničenjima i na taj način doneti proverenu i pravu odluku. Portal za video nadzor VideoNadzor.Net na ovom mestu vam donosi sve podele i razlike u svetu video nadzor kamera, kako biste uvek pri sebi imali korisno uputstvo za odabir adekvatne nadzorne tehnologije, u skladu sa vašim potrebama i planiranim budžetom. Sigurnosne kamere prema oblikuJedno od polaznih stanovišta kupaca prilikom odabira najbolje kamere za video nadzor jeste dizajn. Što zbog uklapanja u enterijer/eksterijer prostora, što zbog praktičnih prednosti prilikom montaže nadzornih kamera. Prema obliku sigurnosne kamere možemo podeliti na:
- Dome kamera– Kupolni dizajn sigurnosne kamere ovalnog oblika. Sa adekvatnim IP stepenom zaštite kućišta, kao i sa adekvatnom IK zaštitom mogu biti otpotne na snažne udarce, kao i biti podesne i za spoljnu i za unutrašnju montažu.
- MiniDome kamera – Takođe kupolni dizajn kamere, ali znatno manjih (diskretnijih) dimenzija. U većini slučajeva mini-dome male kamere za video nadzor namenjene su za unutrašnju video nadzor instalaciju, gde je diskretan dizajn prioritet.
- Box kamera – Kutijast, kvadarni dizajn nadzorne kamere. Uglavnom su namenjene za unutrašnju montažu, ali u kombinaciji sa spoljnim kućištem mogu poslužiti i za montažu na otvorenom prostoru.
- Bullet kamera – Cevasti dizajn kućišta kamere za video nadzor. Sa adekvatnom IP zaštitom mogu se montirati i spolja i unutra.
- Cube kamera – Pločasto, pravougaonasti dizajn kamere koji je obično spojen sa nosačem i u velikoj većini slučajeva namenjen je za unutrašnju montažu.
- Pinhole kamera – Tzv. „špijunka“ dizajn skrivene video nadzor kamere. Ovo su male kamere za video nadzor mahom namenjene unutrašnjoj montaži. Ako ste u potrazi za diskretnim nadzornim rešenjem, ove skrivene kamere za video nadzor pravi su izbor.
- PTZ kamera – Pan-Tilt-Zoom kamere dolaze mahom sa zvonastim ili kupolastim dizajnom kućišta kamere. Ovakav dizajn kućišta omogućuje im 360° rotaciju oko svoje horizontalne ose, kao i rotaciju po vertikalnoj osi, prilikom operacija zumiranja i pokretanja kamere i kućišta kamere
- Mini PTZ kamera – Diskretan dizajn kupolastog kućišta omogućuje ovim sigurnosnim kamerama da korisnicima pruže pan-tilt-zoom funkcionalnosti i 360° rotaciju u unutrašnjim instalacijama, gde je nenarušavanje enterijera glomaznim kućištima prioritet.
- Multi-Sensor kamera – Ovalni dizaj kućišta koje je namenjeno za smeštaj 3-4 objektiva kamere. Raspoređivanjem 4 objektiva kamere u horizontalnom nizu, dobija se multi-senzorski efekat nadzora prostora od 360° stepeni, bez potrebe za manuelnim pokretanjem kućišta i kamere kao što je to slučaj kod PTZ video nadzor kamera. Sa adekvatnom IP zaštitom kućišta, multi-sensor kamere mogu se montirati i u untrašnjem i u spoljašnjem okruženju.
- Fisheye kamera – Pločasto-ovalni dizajn ove kamere u sebi nosi panoramski (fisheye) objektiv koji je u mogućnosti da pokrije 180° ili 360° stepeni prostora koji je pod nadzorom. Fisheye objektiv koriste i skrivene kamere za video nadzor gde korisnici imaju mogućnost da digitalno zumiraju, odnosno da se digitalno kreću kroz prostor koji fisheye kamera snima. Takođe, od jednog 360° video strima moguće je kreirati četiri ili više individualnih strimova koji će prikazivati i fokusirati se na različite uglove i detalje u posmatranoj sceni. Jedna fisheye kamera u većini situacija može zameniti tri ili četiri konvencionalne kamere.
Podela nadzornih kamera prema materijalu
Savremeni materijali od kojih su kamere za video nadzor napravljene u mogućnosti su da odgovore svim zahtevima korisnika i instalacionim prohtevima. U zavisnosti od namene, kamere video nadzor se prave od različitih materijala, počev od plastike, polikarbonata, aluminijuma, pa sve do livenih metalnih kućišta video kamere za nadzor namenjenih radu u eksplozivnim (EX-proof) okruženjima.
Profesionalni savet: Osim najjeftinije plastike koja se koristi za izradu kućišta kamere, video nadzor kamere se prave i od polikarbonata koji sa sa IK10 stepenom zaštite omogućuje otpornost na jake udarce i vandalizam. Kućište kamere za video nadzor izrađeno od polikarbonata pogodnije je za implementaciju aluminijumske baze kamere i membrane koja štiti od vlage i vodenog pritiska. Ovakve kamere za video nadzor su podesne za sertifikovanu IP66, NEMA 4X, IK10 zaštitu.
Rezolucija kamera za video nadzor
Veoma bitno razmatranje prilikom kupovine jeste rezolucija kamere za video nadzor. Rezolucija se iskazuje megapikselima, a najčešće se na tržištu sreću kamere sa 1MP, 2MP(Full HD), 3MP, 4MP, 5MP, 6MP, 8MP(4K rezolucija), 16MP i 30MP (7K rezolucija). U zavisnosti od specifičnih potreba video nadzor instalacije, različite rezolucije sigurnosnih kamera u mogućnosti su da precizno odgovore na svaki zahtev kupca.I dok su kamere od 1MP rezolucije previše slabe za većinu nadzornih operacija, već 2MP tj. full HD rezolucija sigurnosnih kamera zadovoljiće veliku većinu nadzornih potreba širokog spektra kupaca. Za visoke detalje u sceni potrebno je ipak koristiti kamere jače od Full HD rezolucije, dakle 4,5,6 pa i 8MP tj. 4K rezolucije. Kamere za video nadzor u ovom rangu rezolucija efikasno se koriste za nadzor firme, stambenih prostora, magacina, maloprodajnih i veleprodajnih prostora, kao i proizvodnih hala. Kamere za video nadzor jačih rezolucija, npr od 16 ili od 30 megapiksela uglavnom se koriste za nadzor pograničnih oblasti, saobraćajnica, trgova, kao i za nadzor velikih industrijskih i građevinskih kompleksa.
Različite namene kamere za nadzor
Kamere sigurnosne mogu se podeliti i po nameni, a ono što je vama kao kupcu bitno da znate u ovom segmentu je šta zapravo očekujete od vaših nadzornih kamera. Da snimaju jednako kvalitetno i po danu i po noći, da snimaju u unutrašnjem ili spoljnom prostoru, da imaju mogućnost arhiviranja na snimač, ili na insertovanu microSD memorijsku karticu, kao i da li želite da vaše kamere budu IK10 sertifikovane za zaštitu od jakih udaraca i pokušaja vandalizma. Kad prilikom izbora prođete kroz ovu matricu, nećete imati neprijatna iznenađenja nakon kupovine, već ćete posedovati sigurnosne kamere koje mogu da odgovore na sve zahteve koje pred njih postavite.Kada je reč o nameni kamera za video nadzor, treba spomenuti da iako po prirodi „sigurnosne“ ove kamere mogu se koristiti, naravno za bezbednosne potrebe, ali isto tako mogu se koristiti i za BI (Business Operations) potrebe. Na primer, IP nadzorne kamere sa omogućenom retail video analitikom mogu isporučivati podatke o broju posetilaca u objektu ili, na primer integrisane sa POS transakcionim štampačem, mogu vršiti kontrolu prodajnih operacija i prevenciju manipulacija na kasi.
Funkcionalnosti video nadzor kamere
Kada je reč o izboru funkcionalnosti kamere za video nadzor, posebno obratite pažnju na činjenicu da li vam je potrebna video analitika i konkretno koja. Sigurnosne kamere u mogućnosti su da šalju upozorenja i notifikacije u slučaju nekog potencijalno incidentnog događaja. Na primer, ukoliko kamera detektuje pokret, ili njena video analitika detektuje zadržavanje određene grupe ljudi ispred ili oko objekta, ili ukoliko kamera za nadzor detektuje prelazak ljudi preko virtuelno iscrtane linije, kao i slične situacije i scenariji mogu biti pokriveni vašim video nadzorom, pod uslovom da kamere za video nadzor koje planirate da nabavite podržavaju ove analitičke funkcionalnosti.Prilikom razmatranja funkcionalnosti nadzornih kamera, posebno obratite pažnju i da li vam je uz video snimak potreban i audio snimak, jer većina savremenih kamera za nadzor današnjice podržavaju ovu funkcionalnost. Sinhronizovani audio i video snimak u većini slučajeva predstavlja neoboriv dokaz u slučajevima pokušaja prevara i malverzacija nastalih na radnom mestu.Funkcionalnosti vezane za video striming, najčešće se odnose na mogućnost kamere da isporuči višestruke video strimove različitih rezolucija, pa je na taj način omogućeno da više korisnika pristupa nadzornim kamerama ukoliko za time postoji potreba.
Profesionalni savet: Ukoliko kamere poseduju I/O (input-output) portove, moguće je na njih konektovati na primer audio hornu. Ovom integracijom dobija se funkcionalnost da ukoliko kamera detektuje pokret u okviru nadzornog prostora, u vremenskom intervalu kada tamo ne bi trebalo biti pokreta – audio horna može koristiti za puštanje upozoravajućih glasovnih poruka – uživo ili unapred snimljenih. Ova funkcionalnost od izuzetne je koristi prilikom zaštite udaljenih objekata u ne toliko urbanim sredinama.
Još jedna od važnih funkcionalnosti je mogućnost zumiranja ili pomeranja kamere u prostoru radi bolje pokrivenosti, tj. radi nadzornih operacija nad delovima prostora u kojima je jasan prikaz detalja prioritet. PTZ kamere, Fisheye kamere i multi-senzor kao najbolje kamere za video nadzor svojim funkcionalnostima mogu u potpunosti odgovoriti na ove potrebe.
Napajanje i povezivanje kamere za video nadzor
Povezivanje kamere za video nadzor može se izvesti na više različitih načina, a upravo to je razlog zašto biste trebali obratiti pažnju na izbor napajanja, jer od ove odluke kasnije zavise ne samo troškovi instalacije već i troškovi održavanja. Napajanje kamera za video nadzor može se vršiti na više načina. Klasično povezivanje kamere za video nadzor električnom energijom iziskuje instalaciju posebnog (strujnog) kabla. Zatim imamo PoE (Power over Ethernet) napajanje kamere koje se vrši putem mrežnog kabla, a u ovom slučaju i signal i napajanje za kameru distribuiraju se putem samo jednog kabla, što može drastično smanjiti troškove instalacije. Kamere se mogu napajati i putem PoC (Power over Coax) odnosno putem koaksijalnog kabla koji je takođe u mogućnosti da distribuira i signal i napajanje neophodno za pravilan rad kamere za nadzor.IP nadzorne kamere se zbog tehničkih ali i ekonomskih prednosti najčešće napajaju putem PoE mrežnog napajanja, a kada je reč o načinima implementacije PoE napajanja, nadzorne IP kamere napajanje putem UTP kabl konekcije mogu realizovati u paru najčešće sa mrežnim svičem, ili u paru sa video nadzor snimačem koji ima PoE izlaze, odnosno integrisan mrežni svič.Kod analognih, odnosno AnalogHD kamera za nadzor najčešće se koristi RG59 koaksijalni kabl koji u sebi ima i paricu za napajanje, što omogućuje identičnu funkcionalnost ekonomičnosti instalacije, omogućavanjem protoka i video signala i energetskog napajanja kamere putem samo jednog kabla.
Profesionalni savet: Sve češće je slučaj da kupac želi iskoristiti postojeću kablovsku infrastrukturu, ili zbog fizičkih barijera nije više moguće izvesti novu kablovsku instalaciju. Kupac želi zameniti stare analogne kamere novim IP kamerama, ali IP kamere se ne mogu napojiti koaksijalnim kablom, tačno? Netačno.
Napajanje IP kamera putem koaksijalnog kabla još jedan je od načina za napajanje nadzornih kamera. Danas većina ozbiljnih proizvođača profesionalne video nadzor opreme poseduje širok asortiman dodatne opreme među kojima se mogu naći i Power-over-Coax adapteri. Ovi adapteri omogućuju da IP kamera transmituje video signal i da istovremeno dobija strujno napajanje, putem jednog jedinog koaksijalnog kabla.
Šta bi trebalo da gledate prilikom kupovine nadzorne kamere?
Evo šta sve treba znati prilikom kupovine nadzorne kamere:
- Rezolucija – Broj piksela u sceni prilikom strimovanja video signala sa kamere na ekran klijenta. Što je veća rezolucija u nadzornim kamerama, veći se prostor može nadzirati i sa više detalja u sceni prilikom zumiranja.
- Varifokalni objektiv – Daje mogućnost naknadnog podešavanja žižne daljine i horizontalnog vidnog polja kamere, kako bi se osigurao nadzor željenog dela prostora sa maksimalnim detaljima u posmatranoj sceni.
- Dan/Noć režim rada – Kupovinom kamere koja ima mogućnost dan/noć režima rada osigurava se podjednak kvalitet video snimaka kako tokom dnevnih, tako i tokom noćnih uslova rada.
- Adaptivni IR – Pomoćno, diodno (IR-LED) osvetljenje kamere trebalo bi biti adaptivno kako bi se svi pokreti objekata mogli snimiti i prikazati u optimalnom odnosu prenaglašenih i nedovoljno naglašenih svetlosnih scenarija. Sa adaptivnim IR osvetljenjem kamere uvek će tokom noći priazivati jasne detalje lica, tablica i drugih detalja, za razliku od ne-adaptivnog IR osvetljenja kamere koje ove detalje uopšte neće biti u stanju prikazati u slučajevima kad su objekti blizu kamere.
- ONVIF kompatibilnost – Internacionalni standard za interoperabilnost različitih IP kamera, snimača, i drugih mrežnih uređaja. Bitno je proveriti da li je kamera koju nabavljate ONVIF kompatibilna, jer na ovaj način, sutra prilikom nabavke novog snimača, ili proširenja sistema, možete iskoristiti kamere koje već posedujete.
- IP i IK stepen zaštite – Da li je kamera otporna na spoljašnje atmosferske uticaje, kao i da li je otporna na vandalizam i jake udarce, regulisano je IP i IK stepenom otpornosti kamere.
- Podržana bezbednosna analitika – Prelazak preko virtuelne linije, ostavljeni objekti, uklonjeni objekti, zadržavanje ljudi oko objekta duže od unapred definisanog vremenskog intervala,… i slični događaji mogu biti prepoznati bezbednosnom analitikom podržanom u nadzornim kamerama, a korisnik sistema momentalno o ovim događajima obavešten.
- Podržana retail (maloprodajna) analitika – Brojanje posetilaca, računanje konverzione stope, upravljanje gužvama u redovima na kasi, kontrola POS terminala i prevencija izvršenja lažnih transakcija,… predstavljaju samo segment video analitičkih modula i alata koji kao integralni firmware u nadzornoj kameri služi vlasnicima i menadžmentu firmi da bolje kontrolišu i unaprede svakodnevno poslovanje.
Uglovi i pokrivenost snimanja sigurnosnih kamera
Veoma važna stavka prilikom odabira adekvatne kamere jeste tip objektiva i korespodentni horizontalni i vertikalni uglovi vidljivosti kamere. Bitno je napomenuti da danas 99% kamera u ponudi dolazi sa preinstaliranim objektivom, što čini izbor znatno lakšim. Međutim, potrebno je imati u vidu da iako nadzorne kamere dolaze sa preinstaliranim objektivom, da postoje fiksni i varifokalni objektivi video nadzor kamera. Fiksni objektiv kamere za nadzor ne može se dodatno podešavati, dok je kod varifokalnih objektiva moguće fino podešavati željenu žižnu daljinu i horizontalno vidno polje scene koju nadzorna kamera snima.
Varifokalni objektivi nadzornih kamera pružaju mogućnost izbora željene žižne daljine, obično u rangu sočiva objektiva od 3-9mm, 2.8-12mm, 5-50mm, i sl. Dodatno, varifokalni objektivi omogućuju varijabilno podešavanje horizontalnog ugla vidljivosti npr. od 84°–30° kao i vertikalnog ugla vidljivosti kamere npr. od 63°–22° stepena.
To znači da je moguće podešavati nadzornu kameru da snima baš onako kako nam je potrebno, u skladu sa predmetom ili objektom nadzora. Naprednije IP kamere za video nadzor imaju mogućnost daljinskog zumiranja i fokusa, kontrolu P-irisa i korekciju IR što korisniku omogućuje daljinsko podešavanje i repozicioniranje željenih uglova i scene nadzorne kamere putem video menadžment softvera.
Kada se u razmatranje prilikom kupovine uzimaju uglovi vidljivosti i pokrivenost, posebno je korisno razmotriti nabavku nadzorne kamere koja je u mogućnosti isporučiti pokrivenost prostora od 360° stepeni. Vidljivost kompletnog prostora veoma je korisna i donosi neprikosnoven situacioni pregled prostora koji je pod nadzorom. Ovu funkcionalnost, pogađate donose multi-senzor i fisheye kamere za nadzor, a najčešće se koriste za nadzor velikih površina i prostora.
Profesionalni savet: Ukoliko imate potrebe za nadzorom većeg prostora, a kristalno jasni detalji u sceni su vam od velike važnosti, gledajte da kupite kameru sa varifokalnim objektivom. Ukoliko se međutim ipak odlučite za kameru bez varifokalnog već sa fiksnim objektivom, gledajte da u tom slučaju kamera bude veće megapikselne rezolucije, na primer od minimum 8 megapiksela.
Na ovaj način, većom rezolucijskom pokrivenošću prostora, a posebno digitalnim zumiranjem bilo kog dela scene moći ćete da iskompenzujete to što kamera ne poseduje varifokalni objektiv i bićete u stanju da vršite nadzor vaše imovine i sredstava za rad sa uvek jasno vidljivim, vama važnim detaljima.
Tehnologije kamera za video nadzor
Tehnologije podržane u nadzornim kamerama često puta definišu mogućnosti ili nemogućnosti vašeg video nadzor sistema da se izbori sa zadacima i očekivanjima koje vi kao korisnik pred njega postavite. Ako su detalji u slici nejasni, ili se ne vide baš najbolje, ako nadzornoj kameri treba previše vremena da odreaguje na vašu komandu, ili ukoliko snimak sa kamere nije dovoljno stabilan, onda je vrlo verovatno da vaša nadzorna kamera ne poseduje adekvatan set tehnologija koji joj omogućuje neometan rad. Pogledajte i veoma koristan vodič za PPM: Vodič za gustinu piksela po metruNajčešći problemi sa kojima se kupci video nadzor kamera i sistema susreću odnose se na:
- Nemogućnost kamera za video nadzor da isporuče jasne detalje u izazovnim svetlosnim okruženjima
- Otežan prikaz detalja poput lica ili tablica vozila u noćnim uslovima, čak i sa IR-LED diodama
- Previše dugačko vreme odziva kamera i sistema na komande korisnika
- Izuzetna bandwidth opterećenost mreže na kojoj je video nadzor sistem u funkciji
U nastavku vam donosimo kratak opis tehnologija koje omogućuju kamerama za video nadzor da pruže svoj maksimum, obezbeđujući istovremeno najefikasniji rad video nadzor sistema, kao i najbolje moguće korisničko iskustvo za kupce.Treba imati u vidu da je većina ovih kamernih tehnologija poput WDR, Infrared, Zipstream, HDSM, BLC,… dostupna u velikoj većini cenovno-pristupačnih kamera. Svega nekoliko tehnologija vezanih za obradu i procesiranje slike poput EIS, Defogging,.. rezervisane su za tzv. high-end kamere za video nadzor. Pogledajte koje su to tehnologije koje integrisane sa sigurnosnim kamerama čine život lakšim:
- WDR – Tehnologija poznatija i kao Wide Dynamic Range, omogućuje izjednačavanje nedovoljno svetlosno naglašenih delova u sceni i svetlosno prenaglašenih delova u sceni, kako bi se isporučila uvek optimizovana slika sa punim i jasnim prikazom svih detalja. Bez delova scene u kojima ne možete identifikovati objekat od interesa.
- Smart Codec – Smart kodek tehnologija integrisana je u nadzornim kamerama a služi uštedi HDD kapaciteta, kao i redukovanju bandwidth opterećenja mreže na kamera-server relaciji. Kamere koje poseduju smart kodek tehnologiju poput npr. HDSM codec, ili Zipstream mogu štedeti i do 50% bandwidth potreba na kamera-server relaciji.
- HDSM – Ekstremno važna tehnologija za značajno redukovanje bandwidth potreba na kritičnoj server-klijent relaciji. Kamere sa podržanom HDSM (High Definition Streaming Technology) tehnologijom čine video nadzor sistem i kamere u sistemu ekstremno responsivnim, odzivnim i brzim. Bez HDSM tehnologije sistem često „smrzava“, radi otežano a video arhivne operacije traju iritirajuće predugo.
- BLC – Još jedna tehnologija za kompenzaciju pozadinskog osvetljenja – back-light compensation pomaže sigurnosnim kamerama da pruže jasniju i kvalitetniju sliku, čak i u uslovima izazovnog osvetljenja.
- EIS – Electronic Image Stabilization je tehnologija za elektronsku stabilizaciju slike kamere za video nadzor. U mogućnosti je da pruži izuzetno stabilnu sliku čak i u uslovima kada je kamera postavljena na visokom stubu i izložena jakim vetrovima i potresima.
- Deffoging – Tehnologija koja pomaže sigurnosnoj kameri da dodatno filtrira video strim kako bi magla, izmaglica i dim mogli biti u znatnoj meri otklonjeni iz nadzorne scene, i kako bi korisnik uvek imao jasan pregled situacije.
IP (Ingress Protection) – stepen zaštite kamere za video nadzor
IP ingress protection je standard koji definiše otpornost nadzornih kamera na prašinu, vodu i atmosferske uticaje. Svaka nadzorna kamera poseduje određeni stepen zaštite, na koji trebate obratiti pažnju prilikom kupovine. Prva oznaka definiše otpornost kamere na penetraciju čvrstih tela i čestica prašine, dok druga oznaka definiše otpornost kamere na tečne materijale: Zaštita od čvrstih materijala, čestica prašine
- 0 – Bez zaštite
- 1 – Zaštita od čvrstih objekata većih od 50 mm
- 2 – Zaštita od čvrstih objekata većih od 12.5 mm
- 3 – Zaštita od čvrstih objekata većih od 2.5 mm
- 4 – Zaštita od čvrstih objekata većih od 1 mm
- 5 – Zaštita od prodora prašine
- 6 – Potpuna zaštita od prodora prašine
Zaštita od tečnih materijala
- 0 – Bez zaštite
- 1 – Zaštita od vertikalnog kapanja vode
- 2 – Zaštita od kapanja vode pod uglom od 15°
- 3 – Zaštita od raspršenog nanosa vode pod uglom od 60°
- 4 – Zaštita od zapljuskivanja vodom pod bilo kojim uglom
- 5 – Zaštita od vodenog mlaza niskog pritiska
- 6 – Zaštita od vodenog mlaza visokog pritiska
- 7 – Zaštita od potapanja u vodu, 30min, na 1m dubine
- 8 – Zaštita od potapanja u vodu, na 4m dubine
Shodno tabeli iznad, ukoliko se na primer odlučite za kupovinu kamere sa stepenom zaštite IP66 – to bi značilo da je ta kamera za video nadzor zaštićena u potpunosti od prodora prašine i vode. IP66 standard zaštite označava nadzornu kameru koja je spremna za instalaciju i u unutrašnjem, ali i u spoljašnjem okruženju. Obratite pažnju na IP stepen zaštite kamere prilikom kupovine. Pogledajte interesantan infografik IP stepena zaštite:
Pogledajte i na konkretnim primerima kako tehnologije u kamerama za nadzor unapređuju kvalitet video snimka i upotrebnu vrednost video nadzor sistema:
Axis WDR Tehnologija:
Axis Elektronska stabilizacija slike nadzorne kamere:
Avigilon tehnologija adaptivnog IR osvetljenja:
Avigilon HDSM tehnologija:
Noćni režim snimanja:
Infrared kamere za video nadzor
Infrared kamere – Tehnologija za podršku kamerama u snimanju u noćnim uslovima rada. Karakeristično je za IR-LED koliki realni domet imaju u noćnim uslovima, a koji može efikasno pomoći prilikom identifikacije objekata, kao i da li su IR-LED adaptivnog karaktera ili ne.
Ukoliko su IR-LED na kameri adaptivnog karaktera svaki pokret objekta bez obzira na blizinu kameri biće prikazan u punom detalju i sa nedvosmislenom jasnoćom, što nije moguće sa neadaptivnom IR tehnologijom.
Spremni za kupovinu?
Ukoliko vam možemo dodatno pomoći sa savetima u domenu planiranja, projektovana ili instalacije vašeg video nadzor rešenja slobodno nas kontaktirajte. Stojimo vam na raspolaganju 24/7 kako bismo zajedno sa vama kreirali rešenje koje je prvenstveno u skladu sa vašim specifičnim potrebama, ali i u skladu sa planiranim budžetom.
Zašto kupovati kod nas



